Jak działa pompa ciepła?
Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia, które służą do ogrzewania budynków i podgrzewania wody użytkowej, opcjonalnie także do chłodzenia budynków. Pompy ciepła energię potrzebną do ogrzewania pozyskują z powietrza, gruntu lub wody, wykorzystując przy tym minimum mocy elektrycznej do swojego napędu. To różne technologie, przy czym główna zasada działania pompy ciepła zawsze jest taka sama. Właśnie temu tematowi przyjrzymy się w naszym wpisie.
Główna zasada działania pompy ciepła
Przejdźmy od razu do rzeczy i zacznijmy od podstawowego układu pompy ciepła – mamy tutaj:
- wymiennik, który pozyskuje ciepło ze środowiska, nazywany inaczej parownikiem,
- sprężarkę,
- wymiennik do oddawania ciepła do instalacji, nazywany inaczej skraplaczem,
- zawór rozprężny.
W obiegu, w którym pracuje pompa, krąży czynnik roboczy, tzw. czynnik chłodniczy. Najpierw musi być on na tyle zimny, by mógł przejąć ciepło z otoczenia, a następnie na tyle gorący, by oddał ciepło do instalacji grzewczej w budynku. Czynnik trafia najpierw do parownika, w którym odparowuje, pobierając przy tym ciepło z otoczenia. Następnie trafia do sprężarki, w której rośnie jego temperatura oraz ciśnienie. Kolejny krok: czynnik w postaci gazu trafia do wymiennika (skraplacza), gdzie zmienia stan skupienia, oddając energię do instalacji grzewczej. Zawór rozprężny służy tutaj do redukcji ciśnienia i temperatury.
Czy instalacja do ogrzewania z pompą ciepła to dobry wybór?
Jak już wspomnieliśmy we wstępie, pompy ciepła pracujące w układach mogą pozyskiwać ciepło z powietrza, gruntu lub wody. Mówimy np. o pompach pobierających energię cieplną z powietrza na zewnątrz, które wykorzystują pobraną energię do ogrzewania wody krążącej w systemie grzewczym – to pompy powietrze-woda. Czy taka instalacja do ogrzewania to dobry wybór? - Naszym zdaniem jak najbardziej, bo cały system nie potrzebuje do zasilania wiele energii elektrycznej, a stanowi skuteczne ogrzewanie, które do tego jest ekologiczne. Pompy ciepła nie emitują gazów cieplarnianych i korzystają z odnawialnych źródeł energii. Ich atutem jest też bezobsługowość – nie musimy z nimi współpracować, jak z kotłami i piecami wszelkiego typu, do których musimy dokładać opał.